Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 113 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

List do Jerzego Stuhra

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Odpowiedź na wypowiedzi Pana Jerzego Stuhra w wywiadzie przeprowadzonym przez Grzegorza Wysockiego dla "Wirtualnej Polski".

  Szanowny Panie. Przeczytałem wywiad z Panem w „Wirtualnej Polsce” i pozwalam sobie odnieść się do niego. Może się Panu nie spodobać że jakiś cham, brudny hipis, dawny ćpun ma taką czelność względem elit, niespecjalnie mnie to obchodzi.

 
//opinie.wp.pl/jerzy-stuhr-o-dobrej-zmianie-wedlug-pis-sledze-dzieje-glupoty-w-polsce-jest-sie-czego-bac-6022098269623425a
 
Przede wszystkim chciałbym Panu zwrócić uwagę na fakt że Edek z „Tanga” należy do elity. To on sprawuje faktyczną władzę, on wyznacza standardy. On jest arogancki, ale błędnie umiejscowił go Pan w hierarchii społecznej. On jest na szczycie i on jest elitą rzeczywistą. Mrożek opisał jego ubiór i śmieszne, wręcz grubiańskie zachowania. Ale rzeczywistość zmienia się wraz z upływem czasu. Dziś ten sam Edek będzie zaakceptowany przez elitę, będzie swój i będzie miał po prostu swój styl. Dla wizerunku nauczy się nosić garnitur i to mu się spodoba.
Pańska uwaga że elity tworzą cywilizację jest przestarzała. Prawda jest taka że elity zarządzają przepływami zasobów, cywilizację tworzą twórcy. Ci zaś są wszędzie. Pan jest sławny dzięki słowom „ciemność widzę”, Pan jest członkiem elity, Panu na stojąco klaskają ludzie w teatrze. Pół roku temu zmarł u nas pan Józef Kossecki. Wraz z Marianem Mazurem stworzyli Polską Szkołę Cybernetyki. Pan Kossecki to postać kontrowersyjna, ale według mnie to największy polski cybernetyk i przedstawiciel nauki zwanej teorią systemów. Mazur i Kossecki stworzyli wzorzec, którego wykorzystanie mogłoby uniemożliwić złodziejom okradanie Polski, jednak to narzędzie było systematycznie spychane w obszar niszowy, ignorowane przez oficjalną polską naukę. Dzieło Kosseckiego jest omówieniem za pomocą innego języka tych samych idei, które przedstawił Niklas Luhmann, największy obok Habermasa XX-wieczny socjolog. O ile jednak poziom abstrakcji wypowiedzi Luhmanna czyni jego dzieła niedostępnymi dla przeciętnego czytelnika, tezy Kosseckiego są możliwe do zrozumienia i wykorzystania w praktyce. Jedna z podstawowych tez głosi że system o powstrzymywanej rozbudowie jest bardziej efektywny energetycznie niż system o rozbudowie niepowstrzymanej. W przełożeniu na potoczny język chamów jak ja znaczy to – zanim ukradniesz pomyśl i najlepiej z tego zrezygnuj. Gdyby prominenci z PO wiedzieli o tym mogliby powstrzymywać pazerność swoich ludzi i rządzić dłużej, Pan zaś nie stałby przed egzystencjalnymi dylematami typu wystąpić czy nie wystąpić w telewizji.
Pan Kossecki nagrał wiele swoich wykładów, które są dostępne tu: https://www.youtube.com/user/harforpl
I teraz dochodzimy do kwestii fundamentalnej. On nie należy do polskiej elity. Pan, Pani Holland, Pan Jacyków, Pan Żakowski należycie.
Powiedział Pan o sobie i pewnym zbiorze twórców filmowych, że tworzycie kino moralnego niepokoju. Ale pokazujecie swój niepokój, elitarny, nasze chamskie niepokoje Was nie wzruszają.
Kino moralnego niepokoju dotyczy spraw moralności, to trochę inny obszar rzeczywistości społecznej niż prawo. Często i powszechnie jest mylony. W trakcie transformacji nie widziałem filmów pokazujących wrogie przejęcia przedsiębiorstw, nie słyszałem egzystencjalnych pytań o zaginione pieniądze. Moralność dotyczyła zawsze sumienia katolików, a katolicy to ciemny motłoch, stare kobiety całujące dłonie księdza i obmawiające tych co chcą lepszego życia w lepszym świecie, którzy chcą nosić markowy garnitur i czuć się markowo.
Kino moralnego niepokoju w wydaniu ostatniego ćwierćwiecza to przekonywanie że polski motłoch to nic nie warta masa degeneratów. Producenci nie mieli jednak ochoty zauważyć skali okradania tego motłochu przez elity właśnie. Pan tak samo jak wymieniona Pani Janda czy Pani Holland braliście udział w tym wielkim oszustwie. To zresztą dotyczy Pana Wałęsy. Dyskurs publiczny jest skoncentrowany na donosach, prawdziwy problem to ten, że Pan Wałęsa tak jak i Pan Balcerowicz to sztandarowe postaci długotrwałego okradania państwa. Wałęsa przechytrzył komunistów jak Pan to zauważył, ale potem przechytrzył naród. Niektórzy jednak przechytrzyli Wałęsę, nie jest więc wymieniany na liście najbogatszych Polaków.
Pisze Pan o społeczeństwie obywatelskim, jakiego przejawem jest według Pana KOD, inni z kolei wskazują rodzinę „Radia Maryja”. Jednak w jednym kraju nie może być dwóch społeczeństw obywatelskich, bo to tworzy podział. Podział zaś to najłatwiejsza droga do zniewolenia kogoś i przekazywania fałszywych informacji.
Prowadzi Pan obserwację dziejów głupoty w Polsce. Ja też. Dla mnie szczególną kwestią jest pytanie, w jaki sposób kilkudziesięciomilionowy naród dał się okraść z własności przez garstkę cwaniaków. Może Pan kwestionować moje wypowiedzi i nazwać mnie nawiedzonym oszołomem, jednak badania brytyjskiej organizacji OXFAM pokazują że kilkadziesiąt osób posiada taki sam majątek, jaki posiada biedniejsza połowa ludzkości. Fakty mimo nieustannego ignorowania i tak w końcu staną się widzialne.
Pan w wywiadzie przyznaje że coś tam może ukradli, ale nie miało to specjalnego znaczenia i motłoch oczywiście wyolbrzymia. Szanowny panie, istnieje prawdopodobieństwo że gdyby prywatyzacja była nieco mniej złodziejska a urzędnicy nieco mniej pazerni, zarabialibyśmy przeciętnie o połowę wyższe pensje. A prywatyzacja to tylko jeden z przykładów złodziejstwa jakie toczy nasz kraj. Budowa autostrad czy stadionów to już inna dziedzina. Albo fundusze unijne, aktualnie trwające przedsięwzięcie.
Nie będę pisał o wszystkich funduszach unijnych, jednak kiedy do ministerstwa trafiła z Unii transza pomocowa na tworzenie spółdzielni socjalnych, czyli jedynego realnego rozwiązania problemu nadmiernego rozwarstwienia społecznego, ministerstwo utworzyło elitarny think tank i ta grupa ekspertów bez wahania przeznaczyła połowę tych pieniędzy dla firm szkoleniowych. Jestem prawdopodobnie jedynym autorem, który w publikacjach naukowych nazywa ten typ postępowania złodziejstwem.
Zajmuję się złodziejstwem naukowo, ponieważ obserwowałem i rejestrowałem sposób defraudacji pieniędzy w projekcie unijnym. Teraz zaś obserwuję i rejestruję w jaki sposób system prawny usiłuje zignorować to wydarzenie. Między innymi wysiłki aktorskie Pana i podobnych artystów sprawiają że społeczeństwo uwierzyło w standardy, według których defraudacja sumy prawie półmilionowej (380 000) stanowi fakt o niskiej szkodliwości społecznej.
Stworzyłem model komunikacji według teorii Luhmanna, zastosowałem go do problemu okradania funduszy publicznych i mam dla Pana dobrą wiadomość. Nie warto boczyć się na PiS. Proszę zdusić personalne animozje. PiS będzie długo rządził, co za tym idzie za jakiś czas znowu wrócą dotacje, granty, kolacje i oklaski na stojąco. Trzeba tylko lekko zmienić image. Proszę mi wierzyć, to co Was dzieli nie jest bardziej istotne niż kolor krawata. Łączy Was jedno, jesteście na szczycie i macie zasoby.
My tu na dole sobie poradzimy, Teoria systemów daje podobną wiedzę jak ewangelia. Pan może nawet ją kiedyś pozna, ale nie wiem czy zrozumie. Proszę cieszyć się pozycją, nie przejmować drobiazgami.
Z poważaniem.
Leszek Smyrski.

KOMENTARZE

 • Czy on to zrozumie.....
  Do autora,swietnie napisane,pokazuje tlo polskiej biedy I destrukcyjnej roli tzw elit typu J.Stuhr.Ten stuhr teo co Pan napisal NIE ZROZUMIE.Tu jest element matematyczny ,on tego nie chwyci,podobnie jak hollandy bolki,srody,itp/mala litera celowa jako ze sa to malej litery elity.nie chce ich obrazac-wynosic,chce sie wpisac w ich miernote,by mogli zrozumiec.nie wiem jakie wyksztalcenie maja te elity,ale juz widac ze odbiegaja znacznie od poziomu Polakow.
 • Doskonaly tekst!
  Mysle jednak, ze sens i konkluzja lezy poza percepcja tzw celebrytöw, do ktörych p.Stuhr z pewnoscia sie zalicza.
 • Warto
  takiego "ćpuna " poczytać....
 • Nie mozna liczyc na tworcow tzw,, kultury,,
  Pisal Schumacher w ksiazce ,,Male jest pekne ,, . Jak mozna panie Leszku wymagac od aktora ktory tylko odtwarza przez pare godzin wyuczona role by byl intelektualista. Zakres spostrzegania przecietnego aktora ograniczony jest najczesciej do sceny filmu. Do ze jest ktos rozpoznawalny bo widza go miliony ludzi nic nie znaczy ,zupelnie nic. Dzis pewne srodowiska podczepiuaja sie pod pewne narzcone ideje z tego wzgledu ze tworzac i umacniajac nie swoje standardy i nie swoja kulture ktos im za to bardzo dobrze placi. Ci ludzie nie podejma zadnego spolecznego problemu z tego zagledu ze rownalo by sie to wypowiedzeniem prawdy, a w tym momenie koncza sie pieniadze. czy slyszal pan np zeby pan Stuhr np powiedzial cos o szczepionkowym ludobujstwie [ jest taka strona] nie dlatego ze jest to wazny element systemu a waznych zasad systemu kwestionowac nie moze ktos kto jest na garnuszku tego systemu lu ludzi nim zawiadujacych. Slowem sa dyspozyyjni czy slyszal pan by jakis polski aktor powiedzial cos sensownego co wykraczalo by za polityczna prawnosc. Takich jak Van Dam czy Czek Noris [ ich wypowiedzi o NWO na alex jones.pl i zmiany na ziemi bodajze] jest naprawde niewielu. Pojecie elita to obszar z innego wymiaru, podciaganie tworcow filmow czy aktorow pod to pojecie to moze byc tylko prowokacja do dyskusji a nie stwierdzenie faktu. chyba ze w tym negatywnym wymiarze. Tym bardziej aktor nie bedzie Intelektualista moze nim byc ktos kto ogarnia w oparciu o prawde cale obszary zeczywistosci np Noam Homski Solzenicyn ., Dmowski, Tolstoj,wspomniany , Schumacher
 • Elita? Klika, nie elita.
  Samo słowo ,,elita" w stosunku do wyróżniającej się grupy w społeczeństwie zostało przeszczepione i rozpowszechnione z zachodu. Będąc w szkole w PRLu nie przypominam sobie, abym się uczyła o jakiś elitach, co najwyżej o ludziach wybitnych czy zasłużonych w jakiejś dziedzinie.

  Na dodatek, słowo ,,elita" ma na ogół zabarwienie pozytywne, co bardzo odbiega od rzeczywistości.

  Według wilkipedii, elity dzielą się, między innymi ze względu na podstawę wyróżniania. Mamy tu więc do czynienia z elitą funkci, ustosunkowanych i posiadania; nie jest to więc elita rodowa (aczkolwiek w dużej mierze plemienna), ani tym bardziej elita walorów czy zasług.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Elita

  Krótko mówiąc, w dużej mierze są to żydzi i ich potomkowie przeszczepieni na grunt polski po II wojnie światowej, którzy zajęli miejsce inteligencji polskiej pomordowanej przez sowietów i Niemców, albo po wojnie kompletnie zepchniętej na margines.

  Nie jest to więc polska elita, a Polsce i Polakom narzucona, a na dodatek pasożytnicza.

  Choć z naukowego punktu widzenia ta elita może jak najbardziej zwać się elitą, nie ma ona jednak nic wspólnego z ludźmi wybitnymi czy zasłużonymi dla Polski i Polaków. Nie są to wzorce godne naśladowania, ani autorytety, których warto słuchać.

  Jest jednak nadzieja, co zresztą widać gołym okiem, coraz dokładniej, w miarę bankrupctwa ideologii tej elity:

  ,, Im bardziej elita jest kastowa i pasożytnicza, tym bardziej jest obca społeczeństwu i podatna na degenerację."

  ,,Jedną z głównych cech elit jest ekskluzywizm, czyli skłonność do odgraniczania się od społeczeństwa i ograniczania dostępu do elity. Osoby należące do elity starają się też podkreślić swoją wyższość i odrębność poprzez propagowaną ideologię i styl życia. Podkreślanie wyższości ma często postać elitaryzmu czyli poglądu, że sądy i działania jednostek należących do elity są bardziej wartościowe, a one same są legitymowane do sprawowania władzy. Elity które zinstytucjonalizowały swoją odrębną pozycję wobec reszty społeczeństwa Znamierowski nazywa elitami kastowymi.

  W zależności od stosunku elit do reszty społeczeństwa, Znamierowski wyróżnia elity pasożytnicze (dbające jedynie o swoje dobro i pozycję) oraz elity rycerskie (dbające o dobro reszty społeczeństwa). Zwykle elementy pasożytniczy i rycerski są przemieszane. Im bardziej elita jest kastowa i pasożytnicza, tym bardziej jest obca społeczeństwu i podatna na degenerację."
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Elita

  Wkrótce, takie osobniki jak Stuhr, Hartman czy Holland będę prorokami wyłącznie dla samych siebie.
 • i o to chodzi - całkiem celnie i logicznie...
  tyle tylko, że od tego mentalny mur nie runie wokół tzw. "postsowieckich elit z fali transformacji"... ohydny kożuch sitwy szumowin na "naszym polskim stawie" też nie opadnie na dno :(((

  http://www.oczkawodne.co/files/Glony%20(zielenice,%20nitkowate%20i%20sinice)%20-%20jak%20z%20nimi%20walczyc.jpg
 • @sosenkowski 07:45:56
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakwit#/media/File:Las-soltysowicki_018.jpg

  http://www.oczkawodne.co/glony-w-oczku-wodnym-(zielenice-sinice-i-glony-nitkowate)-jak-walczyc-z-glonami.html

  ;)))
 • drugi mój komentarz, to też jakby od razu mi się ciśnie na klawiaturę...
  O jakie "Tango" tutaj chodzi? czy jest to powieść takiego następnego Pana aspirującego do elity, który nosi nazwisko Mrożek? To ten Pan, który napisał parę książek i wyjechał z Kraju? Wyjechał w tym czasie gdy jego naród podjął ogromy wysiłek odbudowy i rozbudowy Kraju, gdy ten Naród podjął ogromny wysiłek wyciągnięcia swojego Kraju z tej zapaści po zniszczeniach wojennych i wyciągnięcia swojego Kraju na wyżyny potencjału gospodarczego? Czy w tym momencie wyjeżdża się z Kraju z myślą "a ja mam to wszystko w d...ie"?
  Jak można w ogóle dyskutować nad tfurczością kogoś, kto na piśmie domagał się wykonania wyroku śmierci na księżach oskarżonych przez aparat stalinowski o działania antypolskie (wtedy, jak wiemy, odprawianie Mszy Św, było wyrazem antypolskości).
  Elity charakteryzuje z całą pewnością intelekt (nie cwaniactwo Wodzireja) a ten z kolei, bez wartości humanistycznych, moralnych jest zwykłą grafomanią.
 • Szanowny Panie...
  jak to, Pan Kossecki nie należy do elity? o czym Pan tu pisze? Czy wymienieni przez Pana ludzie tworzą elity? oni UZURPUJĄ sobie prawo do nazyWania siebie elitą.
  Przecież oni jako przedstawiciele (niby) polskiej elity się kompromitują na każdym kroku. A to, że trzymany w niewiedzy naród, przez okłamujące i ogłupiające go media, oklaskuje ich na stojąco, nie znaczy że oni są elitą.
  To właśnie tacy ludzie jak Pan Kossecki tworzą tą polską narodową elitę. A że nie jest ona uznana, nie świeci na świeczniku, to już inna sprawa.
  Co mi z pięknie napisanego, czy wyrecytowanego wierszyka, gdy polskie kolejne uczące się tych wierszyków pokolenia, dowiadują się, kto za tym stał i co sobą, mimo pewnej ogłady, reprezentował.
 • Pyta Pan...
  jak to się stało, że kilkudziesiomilionowy naród dał się ograć i stracił cały swój dobytek?
  Otóż, proszę Pana, dlatego tak łatwo dał się ograć, że był prowadzony przez takie właśnie "polskie elity". Ten naród miał do tych "elit" zaufanie, elit które tym swoim talentem "szałszpilera" wywiedli ten naród na manowce.
  Szanowny Panie, człowiek wierzący nie powinien sobie tym zaprzątać głowy, ci ludzie roztrwonili dane im przez Pana Boga talenty, więc (tak jak to jest napisane w Ewangelii) "zostaną wyrzuceni na zewnątrz, gdzie panują ciemności i zgrzytanie zębów) a Pan Jezus im powie "nie znam was"
  Ja myślę, że jest bardzo, ale to bardzo znaczna różnica w położeniu w jakim się znaleźli np śp Józef Kossecki i Mrożek...
 • @Jan Paweł 08:58:18
  co mi z tych marnych parę lat (nawet gdyby ono miało trwać jeszcze rok, 10, czy nawet 80...), które tu jesteśmy na Ziemi? To TAM jest nasze życie, to TAM powinniśmy inwestować.
  Po co Pan Bóg posłał nam tu na Ziemie Swojego Syna?...
  ŻEBYŚMY SIĘ OPAMIĘTALI...
  C to za elity (które Pan wymienia), które nie rozumieją tego PRAWA ZASADNICZEGO.
  Odpowiedzialność elit, jest taka sama jak odpowiedzialność księdza a nawet biskupa jak nie Prymasa.
  To one, te elity (obojętnie czy te prawdziwe, czy tylko te uzurpatorskie) prowadzą tysiące a nawet miliony dusz, DANYMI IM PRZEZ PANA BOGA TALENTAMI.
  A talenty te, dostały te elity po to (jak to też jest napisane w Ewangelii) by PROWADZIŁY TE POWIERZONE IM DUSZE,... DO PANA BOGA a nie do diabła.
  Szanowne elity, nie usprawiedliwiajcie siebie, że walczyliście z komuną itd, itp duperele...
  Wy zabraliście Polakom, ten wypracowywany przez nich ogólnospołeczny dobrobyt. Jak go tam zwał, tak zwał (wy go nazywacie komuną a jak było to dobrze wiecie), ale był to dobrobyt, który był bazą do tego, że ok 90% Polaków było katolikami, kościoły były pełne, za tej tzw przez was komuny powstało parę tysięcy nowych kościołów... ZDAJECIE SOBIE SPRAWĘ ILE Z POLSKI DUSZ SZŁO DO NIEBA?...
  A ile, dzieki temu wszemu "obaleniu komuny" idzie teraz, polskich dusz do Nieba?...
  Będziecie za to wasze "obalenie komuny" TAM ciężko rozliczani...
  Na waszym miejscu, LEŻAŁBYM PLACKIEM na Jasnej Górze przed naszą Królową- Matką Boską Królową Polski (przed którą klęczał Marszałek Żukow) i zrobiłbym z tego wielki medialny "szum", żeby cała Polska to widziała, że przyznajecie się do błędów i prosicie Polaków o wybaczenie.
  Tylko że, sami dobrze, że żadne media tego nie pokażą, bo wy ZROBILIŚCIE SWOJE i... teraz powinniście w tym waszym danym wam przez Komunę (tą prawdziwą) dostatku, ale przede wszystkim w ciszy... ODEJŚĆ...
 • @Jan Paweł 09:31:42
  Przepraszam, prostuję: Przed naszą Królową klęczał nie Marszałek Żukow a Marszałek Koniew.
 • @Lotna 17:17:30 ..."elity pasożytnicze (dbające jedynie o swoje dobro i pozycję)"
  Zapomniał dodać. że nienawidzące i mające w pogardzie swojego żywiciela. -Za wszelką cenę chcą go upodlić i zniszczyć. -Smutne, że zarażony żywiciel nie stara się tej infekcji pozbyć i często niszczącego go pasożyta podziwia i dobrze go dokarmia, zamiast starać się pozbyć infekcji.
 • -Dobry przykład jak zachowują się takie pasożyty. -Polskość wywołuje u nich reakcję alergiczną;
  https://youtu.be/s2qA7MuJ4C4
 • Cechy charakterystyczne pasożyta. (Często się maskuje i żywiciel jest nieświadomy że jest jego nosicielem i dlatego choruje).
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Paso%C5%BCytnictwo
 • -Autor,piszesz;
  -"Kino moralnego niepokoju w wydaniu ostatniego ćwierćwiecza to przekonywanie że polski motłoch to nic nie warta masa degeneratów. Producenci nie mieli jednak ochoty zauważyć skali okradania tego motłochu przez elity właśnie. Pan tak samo jak wymieniona Pani Janda czy Pani Holland braliście udział w tym wielkim oszustwie."...
 • .
  Ci ludzie mają tylko taki rodzaj "moralnego niepokoju" jaki wynika z powodu tego iż obawiają się, że naród połapie się jak jest przez nich oszukiwany i wykorzystywany. -Jest to niepokój cynicznych oszustów-cwaniaczków -A ostatnio widać narodu przebudzenie...wpadają w panikę, której objawem jest ich wścieklizna...
 • @sosenkowski 07:45:56 -Chcesz oczyścić oczko wodne z glonów i bakterii, czy też tylko zareklamować produkty tej firmy?
  http://www.oczkawodne.co/ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/3/35/Las-soltysowicki_018.jpg/1024px-Las-soltysowicki_018.jpg
 • Masz tu na dobry początek; :)))
  http://www.oczkawodne.co/files/EcoGerm_starter_0.jpg
 • @Moher 18:28:22
  oczywiście, chcę oczyścić "nasz mały polski staw" ze zgniłego kożucha ;)
 • @sosenkowski 19:04:28 -Co do tego nie miałem cienia wątpliwości. :))) Tylko Twoje linki u mnie się nie otwierają...
  -SZCZĘŚĆ BOŻE!
 • Aktor czy osoba?
  Aktor wykonując swój zawód wielokrotnie wciela sie w role które mu pasują, bądź nie odpowiadają lecz sa dobrze płatne. W każdym okresie swojej kariery stara się być tą INNĄ osobą - którą ma zagrać. Jego psychika - tak jak każdej/każdego z nas wychwytuje te dobre i złe cząstki jego życia. Stara sie być daną postacią którą kiedyś grał. To tak jak fani muzyki. Idą na koncert, zobaczą swojego idola i przeistaczają sie w niego. Zmieniają wygląd, zachowanie, sposób poruszania się. Aktor pewnych zachowań nie musi powtarzać, gdyz wie że WYGLĄD=to on, zachowanie i poruszanie się=powtórzy. Gorzej jak zastygnie w miejscu jak beton w WILCZYM SZAŃCU i tylko trotylem można by go od tej udręki oswobodzić. Mamy przecież przyklad Daniel O. biegał z szabelką tak jakby zapomniał że POTOP to już historia.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31