Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
78 postów 112 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

Chiński pokój

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Aksjomat Chińskiego pokoju to alegoria komputera. W zamkniętym pokoju siedzi człowiek nie znający Chińskiego.

Ludzie spoza pokoju wsuwają pod drzwi karteczki z pytaniami sformułowanymi za pomocą chińskich znaków a osoba w chińskim pokoju, która nie rozumie tych znaków, może i tak podać sensowne odpowiedzi na pytania realizując instrukcje programu, który nie jest niczym innym niż zbiorem instrukcji, jak przesuwać karteczki z miejsca na miejsce. Powstaje pytanie, czy dana osoba rozumie język chiński, bo przecież go nie zna.
Argument Aksjomat 1: Mózgi są przyczynami umysłów. Aksjomat 2: Syntaktyka nie wystarcza dla semantyki. Aksjomat 3: Program komputerowy całkowicie określa jego formalna lub syntaktyczna struktura. Aksjomat 4: Umysły zawierają treści psychiczne, mówiąc dokładniej, treści semantyczne.
Wniosek 1: Nie ma takiego programu komputerowego, który sam w sobie wyposażyłby system w umysł. Mówiąc krótko, programy nie są umysłami ani same w sobie nie wystarczą dla powstania umysłu. Wniosek 2: Czynności mózgu ograniczone tylko do realizowania programu komputerowego nie wystarczą, by funkcjonowanie mózgu doprowadziło do powstania umysłu. Wniosek 3: Cokolwiek, co mogłoby być przyczyną umysłu, musiałoby mieć moc oddziaływania przyczynowego porównywalną z możliwościami mózgu. Wniosek 4: Wyposażenie jakiegoś zbudowanego przez nas artefaktu w program komputerowy nie wystarcza, by miał on stany umysłowe porównywalne z ludzkimi. Artefakt taki powinien oczywiście mieć zdolność przyczynowego oddziaływania porównywalną z możliwością ludzkiego mózgu. ( z bloga Marka Witkowskiego).
 
Po wieloletniej, dokładnej analizie przebiegu komunikatów w systemie biurokratycznym, uważam się za uprawnionego do postawienia następującej tezy:
 
System biurokratyczny w każdym państwie funkcjonuje na zasadach chińskiego pokoju. Urzędnicy otrzymują informacje w formie wyłącznie papierowej. Odpowiedzi są również na papierze. Funkcjonariusze państwowi realizują wskazówki z papierowych karteczek poza chińskim pokojem, są oni okienkami, gdzie odbywa się przekaz. W modelu Mazura są efektorami. Ludzie żyjący na zewnątrz pokoju widzą błędy, system jednak uczy się zachowań. Z drugiej strony szkoły i uniwersytety przygotowują ludzi do formułowania własnych myśli w sposób zrozumiały dla systemu biurokratycznego. Oznacza to, że urzędnicy polskich urzędów będąc w pracy nie znają polskiego, znają tylko sposoby manipulacji karteczkami.

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej
 • KULTURA I SZTUKA

  Motyl

  Witam Państwa. Od czterech lat piszę o teorii systemów, ze szczególnym uwzględnieniem systemu złodziejskiego. Istnieje prawdopodobieństwo że spora część z Państwa uważa mnie za nudziarza, bardzo monotematycznego. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  Rzeszowska Wielka Ci.. Mandorla.

  PiS szedł do wyborów z hasłem ograniczenia złodziejstwa i na początku rzeczywiście wykonał kilka gestów sprzeciwu wobec liberalnej świętości sprawnego złodzieja. czytaj więcej

 • SPOŁECZEŃSTWO

  prawda

  Myślałem aby napisać artykuł naukowy, ale akademicka nauka zdaje się być bezużyteczna. Jak zwykle piszę z punktu widzenia teorii systemów i socjocybernetyki. Prawda jest medium komunikacji. czytaj więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930