Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
89 postów 114 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

Wałęsa na taczce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Legendy i bohaterowie czy prawda i przyjaciele.

U zarania pisanych tekstów europejskich mamy dwie przeciwstawne opowieści. Wyprawa na Troję i wyprawa po złote runo. Tę pierwszą organizuje władza państwowa, druga to przedsięwzięcie grupy przyjaciół, kolegów. Jazon wyrusza z pięćdziesięcioma druhami, Agamemnon wiódł całą armię Achajów. Kilkaset lat później mamy kolejną wielką historię. Syn prostego cieśli zmienia oblicze świata, wyruszając z dwunastoma.
Dominantą jest jednak zawsze sytuacja podległości i miejsca w strukturze społecznej. Aby strukturę ustabilizować używamy legend i bohaterów. Mamy Juliusza Cezara, Napoleona, Stalina i większe czy mniejsze kulty. Jednak w miarę rozwoju cywilizacji, powiększa się dostęp do informacji, coraz trudniej stworzyć świetlisty kult, bo informacji prawdziwych przedostaje się coraz więcej, kult zaś wymaga filtrów. Filtr zakłada sobie każdy pojedynczy wyznawca kultu, po podjęciu decyzji o przystąpieniu. Odbywa się to według opisanych przez psychologię społeczną reguł. Wyznawca z filtrem jest odporny na informacje niekanoniczne.
W pierwszej połowie XIX wieku robotnicy brytyjscy dokonują jednak ciekawego odkrycia socjologicznego, jeśli zamiast wiary w mity i bohaterów postawimy na prawdę i przyjaźń otrzymamy lepsze rezultaty. Oczywiście trzeba spełnić szereg warunków, przede wszystkim nie może to być przedsięwzięcie masowe. Jednak sam fakt że prawda jako taka może być skuteczniejsza niż jej fałszowanie jest groźnym precedensem. Nauka niechętnie zapuszcza się w te obszary, zostawiając je prawniczym interpretacjom, te zaś zawsze są tylko teleologiczne.
Kiedy w sierpniu 80 wybuchły strajki to od razu powstała legenda i objawił się bohater. Po jakimś czasie legenda zblakła a bohater okazał się zwykłym człowiekiem, w dodatku z powodu bohaterstwa zdegenerowanym. Dziś stoimy więc przed kolejnym zdemitologizowanym mitem z grupą wyznawców, choć nawet ci wyznawcy nie tyle wielbią bohatera, lecz chcą nim uderzyć przeciwników.
Świat tworzy, ale świat również zapomina. Tak było z radłem, kuszą, patefonem i kasetą VHS. Idziemy ciągle naprzód i coraz mniej potrzebujemy mitów i bohaterów, coraz więcej prawdy i przyjaźni

KOMENTARZE

 • Nowe czasy
  Dobra pogoda dla kultury pamięci, a nie dla polityk historycznych.
 • @Andrzej Madej 11:34:16
  "Kilkaset lat później mamy kolejną wielką historię. Syn prostego cieśli zmienia oblicze świata, wyruszając z dwunastoma. "

  Raczej tysiąc pareset lat później.
 • @Andrzej Madej 11:34:16
  "Dobra pogoda dla kultury pamięci, a nie dla polityk historycznych."

  To zależy jaka u Szanownego Pana jest pogoda ;-)

  Mnie tam nęci teraźniejszość i... innowacja :-) Sam Pan wie co wymyśliłem.

  Serdeczności
 • @ Autor
  Fiu, fiu Panie Socjolog ;-)

  Ale zgrabna i skondensowana notka - gratulacje.

  "Nauka niechętnie zapuszcza się w te obszary, zostawiając je prawniczym interpretacjom, te zaś zawsze są tylko teleologiczne. "

  Dziwne... dlaczego Pana zdaniem tak jest?

  Kłaniam się nisko.

  Oczywiście załączam 5*
 • @Pedant 14:41:43
  "Raczej tysiąc pareset lat później."

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b7/NirvanaNevermindalbumcover.jpg

  Serdecznie pozdrawiam
 • @Jasiek 18:40:10
  Ty piszesz, aby pisać. Czy kiedyś się zastanowiłeś nad tym co chcesz powiedziedzieć?
 • @wercia 19:53:29
  No cóż... ze smutkiem muszę przyznać, że nie jestem w stanie pisać tak wytrawnych komentarzy jak Ty. IQ nie wyrabia najpewniej ;-(

  Pozdro!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031