Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
76 postów 111 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

Mozolne spełnianie marzeń

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zacznę od Hobbes'a.

Gdybyśmy z równą pewnością poznawali przyczyny ludzkich czynów, z jaką poznajemy stosunki wielkości w figurach geometrycznych, to ambicja i chciwość, których moc opiera się na fałszywym poglądzie mas na prawo i bezprawie, byłyby bezbronne, i rodzaj ludzki cieszyłby się pokojem. [1]
T. Hobbes, Elementy filozofii, t.2, s. 179 i nast.
 
Skoro bowiem poprosimy pewną grupę ludzi o przygotowanie urządzenia państwa, które będzie lepsze i sprawiediwsze niż dotychczasowe, to jednak ludzie ci będą zawsze częścią dotychczasowego, wadliwego systemu. Jeśli więc nawet wyobrażą sobie stan idealny, to i tak działać przyjdzie im w realnych uwarunkowaniach. Jednym z nich jest przekonanie zwolenników że wątpliwości źle świadczą o kierownikach. Dlatego kierownikom nie wolno okazywać wątpliwości. Jednak taka postawa jest bardzo ograniczająca, bo kiedy popełni się błąd, będzie on ukrywany przed zwolennikami, zapewniając im zadowolenie z wyboru. Błąd jednak zawsze niesie konsekwencje, te zaś będą się kumulować. Najgorliwsi zwolennicy są w stanie ignorować różnicę stanu deklarowanego i realnego, jednak w miarę uwidaczniania się skutków błędu ta grupa zmaleje do garstki niewiele znaczącej. Okaże się więc że gorliwcy przegrają z tymi, którzy są nastawieni krytycznie i wolą udoskonalać niż uwielbiać.
Piszę o tym, bo moim celem jest redukcja złodziejstwa w systemie społecznym. Chwilowo moje cele są zbieżne z tymi, które realizuje PiS. Mam nadzieję że długo jeszcze będą zbieżne.

KOMENTARZE

 • @Autor
  "Jednym z nich jest przekonanie zwolenników że wątpliwości źle świadczą o kierownikach. Dlatego kierownikom nie wolno okazywać wątpliwości"

  Do dupy z takim myśleniem. Błąd tkwi w samym stwierdzeniu o potrzebie istnienia kierowników.
  Co to z kierownik, który czegoś nie wie?
 • @ Autor
  "Piszę o tym, bo moim celem jest redukcja złodziejstwa w systemie społecznym."

  Doprawdy? A co Pan zrobiłby z ZUS, KRUS, PIT i CIT? ;-)

  "Chwilowo moje cele są zbieżne z tymi, które realizuje PiS. Mam nadzieję że długo jeszcze będą zbieżne."

  Myślę, że cele wynikają ze sposobu myślenia. Moim zdaniem PiS myśli na czerwono....
  Ale postęp w porównaniu z PO jest znaczący. Aczkolwiek nie jest wystarczający do tego, żeby nie sprawdziła się prognoza, że w 2100 roku ma być tylko 12 mln Polaków...

  Trochę "łyso", prawda?

  Teraz będę myślał ile dać gwiazdek...
 • @Krzysztof J. Wojtas 21:54:19
  Ale mnie Pan podszedł.
  Teorie anarchistyczne miałem przedstawiać dopiero jesienią.
  Pozdrawiam.
 • @Jasiek 22:26:23
  Instytucje wymienione prze Pana istnieją, bo są potrzebne. System złodziejski powoduje że ich zasoby ulegają rozproszeniu, część rozkradzeniu. Dlatego JKM jest taki popularny. Jednak bez nich społeczeństwo na pewno osiągnęłoby prorokowane 12 mln, może nawet mniej. Tanie państwo było za pierwszych Piastów.
  Co do prognoz na 2100, proszę się nie martwić. Klub Rzymski pracował na bardzo prostych teoriach. Nie pomyśleli o tym, że spadek populacji ziemi to spadek poziomu życia tych, którzy przeżyją. Żadne roboty ani AI temu nie zapobiegną.
 • @leszeksmyrski 22:55:52
  "Instytucje wymienione prze Pana istnieją, bo są potrzebne."

  Pan też myśli na czerwono.

  Pała.

  Tym razem mycha mi się nie omsknie...
 • @Jasiek 23:27:18
  Na czarno. :)
  Ale współcześnie to nieodróżnialne.
  Pozdrawiam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30