Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
89 postów 114 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

Sierpień miesiącem trzeźwości

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Miałem napisać o HGW i jej przemówieniu wczoraj, ale nie jest tego warta. O powstaniu już pisałem, nie będę się powtarzał. Jest jednak coś, co 1 sierpnia kategorycznie powinno być poruszone. Trzeźwość.

Piszę to z pozycji ćpuna i menela. Mimo że po ćwierćwieczu wiele zapomniałem, to najistotniejsze kwestie ciągle mam przed oczami.
Przede wszystkim alkohol sprawia, że łatwiej jest przedstawić fałszywe informacje jako prawdziwe. Kiedy wspólnie pijemy alkohol, osoba bardziej bezwzględna łatwiej przekona osobę łatwowierną do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Dotyczy to też kobiet, alkohol sprzyja łatwiejszemu nawiązywaniu relacji seksualnych. Z tego powodu w rozmaitych systemach sprzedaży bezpośredniej spożywanie alkoholu podczas prezentacji produktu lub usługi jest absolutnie wykluczone. Stosuje się wprawdzie inne techniki manipulacji, jednak ta, oparta o alkohol jest uważana za wyjątkowo prymitywną i nieetyczną.
Alkohol i narkotyki są też świetnym instrumentem manipulacji na poziomie makrosocjologicznym.  Jeśli pojawia się ruch, który może zagrozić systemowi, od razu pojawia się w nim alkohol i narkotyki . Jedynie ruchy religijne są odporne na tę technikę, dlatego też religia jest najbardziej znienawidzona przez przedstawicieli reżimów totalitarnych.
Alkoholik jest najbardziej bezbronnym człowiekiem na ziemi, ale koszty jego picia są dla niego zbyt wielkie i zawsze szuka kogoś, z kim mógłby się nimi podzielić. Najczęściej jest to jego rodzina i najbliżsi. Przerzuca na nich koszty swojej choroby, ponieważ tylko oni są w stanie się na to zgodzić.
Sierpień to ważny miesiąc dla Polski, wprawdzie stereotypy o piciu jak Polak są fałszywe, ale i tak jesteśmy dosyć mocno jako społeczeństwo uwikłani w tę chorobę. Chciałbym jako praktyk zaproponować Państwu optymalny program, do zrealizowania w sierpniu.
Nie pić alkoholu.
Jeśli to zbyt trudne, proponuję do zrealizowania przynajmniej taki minimalny program na sierpień:
Nie pić z osobą przejawiającą duży entuzjazm do spożywania alkoholu.
Nie pić z osobą, o której wiemy że ma rodzinę i bardzo lubi alkohol.
Nie wyrażać się entuzjastycznie o piciu alkoholu.
Nie załatwiać ważnych spraw w trakcie spożywania napojów alkoholowych lub pod ich wpływem.
Świadczyć wobec osób chorych, że istnieje normalne życie, w którym alkohol wcale nie jest potrzebny.
Oczywiście nie tylko w sierpniu, ale przez cały rok reagować zdecydowanie na próby prowadzenia pojazdów pod wpływem alkoholu.
Życzę Państwu trzeźwego sierpnia.

KOMENTARZE

 • Jak tu nie pić, panie Smyrski?
  Browarek po służbie krzepi ciało i dodaje ducha. Podnosi tem samem obronność narodową. Bez tego, i bez dziewuch, żołnierz ino cieniem samego siebie jest.

  Na całkiem trzeżwo ciężko granicy państwowej bronić, trzeba w chwili relaksu odpocząć, pokamracić się przy bimberku świeżo upędzonym, zioła mocnego przypalić lub cielesnej uciechy z wiejskim dziewkami zażyć. Bo też co my, pograniczniki, z tego zasranego żywota mamy?
 • i bez alkoholu łyknęliśmy nową ustawę o spółdzielczości mieszkaniowej
  a wcześniej wyrok trybunału, który nakazał obrabować wszystkich wcześniej obrabowanych do cna, czyli wyrzucić ich ze spółdzielni z pustymi kieszeniami - dobry pretekst, skoro nie byłeś wystarczająco cwany, aby wykupić prawko do jakiegoś lokalu, no to jeszcze pozbawimy cię udziału w majątku spółdzielni, który wypracowałeś, będzie mniej gęb do podziału.

  a może by tak jeszcze wszystkich bezdomnych pozbawić zasiłków, wsparcia i prawa do żebrania.

  Polskie nierządy zawsze złodziejstwem stały. I to złodziejstwem na własnym podwórku, czego porządni złodzieje unikali.
 • Przegapiłem
  a gdzież to istnieje owo "normalne życie"?
 • @Pan podporucznik 10:48:43
  Mości poruczniku.
  Dlatego przedstawiłem wersję alternatywną, lekką modyfikację zachowania, bez rezygnacji z picia.
  A tak swoją drogą, trzeźwa kontemplacja uroczego dziewczęcego ciałka wcale nie jest mniej ekscytująca.
  Pozdrawiam.
 • @interesariusz z PL 12:56:04
  Nie wlewamy młodego wina do stych bukłaków.
  Model komunikacji w spółdzielni można przetestować wyłącznie w innowacyjnej spółdzielni. Dopiero gdy tam się sprawdzi, można go adaptować do organizacji starego typu.
  System prawny nie może być nadrzędny nad systemem społecznym, ma mu służyć.
  Pozdrawiam.
 • @
  "... miesiącem trzeźwości..."

  Wypiję ja ci za to, ale dopiero wieczorem :) ;p
 • Autor
  Co do tego nawiązywania łatwego relacji seksualnych, to przesada. Alkohol wyzwala to, co leży w śwwiadomości albo podświadomości osoby. Pan pewnie ma takie doświadczenia. Niektóre kobiety rzucą się z pazurami i będą bardziej agresywne niż bez alkoholu.
 • @Pan podporucznik 10:48:43
  -:) Pan oczywiście żartuje.
 • @interesariusz z PL 12:56:04
  Ja się tym nie interesowałam, ale wkład mieszkaniowy do lokalu lokatorskiego też jest prawem majątkowym i nie wierzę, że ktoś mógł być go pozbawiony. A majątek spółdzielni to co? Mieszkania włsnościowe nie są majatkiem spółdzielni tylko członków spółdzielni. Spółdzielnia może mieć grunt, lokale użytkowe, które wybudowała, w żadnym razie nie jest właścicielką wkładów do mieszkań lokatorskich, bo lokator w każdej chwili może ten wkład zabrać dziękując za lokal.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031