Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
89 postów 114 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

ogólnospołeczna inteligencja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Alternatywa dla sztucznej inteligencji.

Pięciowymiarowy model komunikacji oparty o klasyfikację mediów komunikacji dokonaną przez Niklasa Luhmanna i o wzorzec systemu stworzony przez Mariana Mazura i rozwinięty przez Józefa Kosseckiego  może posłużyć nam do stworzenia prototypowej organizacji, złożonej z 12 do 28 osób, która będzie rozwiązywać postawione przed nią zadania, dotyczące świata społecznego.

Wiemy współcześnie że mózg człowieka składa się z około 86 miliardów neuronów i stanowi najdoskonalsze narzędzie do poznawania rzeczywistości. Jest jednak ograniczony swoją pojemnością. W neolitycznej grupie pierwotnej, w której liczebność wynosiła 12 – 30 osób, ilość neuronów to od jednego do dwóch bilionów ( po angielsku trylionów).  Grupa miała więc potencjał aby pokonywać wszelkie naturalne problemy, jedynym zagrożeniem dla niej mogła się stać tylko inna, doskonalsza ale wrogo nastawiona grupa.
To zagrożenie przybrało realny kształt w trakcie przejścia do systemu społecznego opartego o przymusową pracę i od tamtego czasu świadomość ludzka była świadomością niewolnika albo pana. Ten sposób myślenia ukształtował wszystkie społeczne struktury, te zaś są ograniczeniem dla dowolności kształtowania struktur bardziej wydajnych.
Współcześnie na świecie żyje 7 mld ludzi co daje nam pół tryliarda czyli pięć i dwadzieścia zer (angielskie pół sekstyliona) neuronów mózgowych. Żaden komputer nie wiadomo jak bardzo zaawansowany nie osiągnie takiego potencjału, tym bardziej że krzemowe czy nawet kwantowe maszyny zawsze będą oparte o zerojedynkowe procesy. Ludzie mają możliwość zmiany determinatów przy osiągnięciu punktów dyfurkacyjnych, co pozwala uzyskać nieosiągalną dla maszyn wolność.
Ten filmik pozwala nam spojrzeć na rozwój ludzkości jak na rozwój samoświadomego organizmu.
https://www.youtube.com/watch?time_continue=318&v=khFjdmp9sZk
 
Potencjał ludzkości jest wystarczający do przeprowadzenia przedsięwzięć mających na celu osiedlenie się na innych planetach, także wokół  innych gwiazd, w innych galaktykach. Wykorzystany potencjał pozwolił na wysłanie kilku ludzi na księżyc i automatów na inne planety naszego systemu słonecznego. Co więcej, wąska grupa ludzi wykorzystuje bardzo wąską cześć neuronalnego potencjału do rozwoju wiedzy, jednak dużo większa część tego wąskiego potencjału służy do uzyskiwania natychmiastowych nagród, nazywa się to systemem ekonomicznym, którego medium komunikacji jest pieniądz.
Dla osiągnięcia szybkich nagród komunikacja przez medium pieniądza jest kluczowa, niestety zwiększenie potencjału tego medium może być pozytywnie skorelowane ze zwiększeniem potencjału medium władzy, ale negatywnie z natężeniem komunikatów prawdy i miłości. Prowadzi to do fałszowania komunikacji i marnowania potężnych zasobów neuronów.
Współczesne sposoby komunikacji w systemie społecznym są więc niewydolne, aby jednak przywrócić zrównoważoną komunikację, należy wprowadzać ją od poziomu grup pierwotnych, czyli opisanych wcześniej grup neolitycznych opartych głównie o więzi rodzinne i krewniacze, ale również o więzi ideowe oraz intencjonalne.
Prototypowa grupa powinna zastosować model zrównoważonej komunikacji, choć wydaje się być istotnym osłabienie natężenia medium władzy i wyłączenie, przynajmniej przez pewien czas medium pieniądza. Na ile te przewidywania okażą się skuteczne, przekonamy się w praktyce. Idealizm zwykle trzeba korygować i początkowo należy zaczynać od jak najbardziej naturalnego sposobu funkcjonowania. Prawdopodobnie selekcje będą przeprowadzane in statu nascendi, czyli w trakcie powstawania.
Czy będzie to jedno z kolejnych dziwactw, czy ładunek przebijający przejście do wielkich przestrzeni, przekonamy się kiedyś tam. Na razie zaczynamy, w imię Boże.

KOMENTARZE

 • "Chodzi mi o to
  aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa"
  Nie dało by rady nieco prościej opisać ten pomysł?
 • @zadziwiony 21:52:14
  W tłumaczeniu na potoczny, jeśli nie będziemy kraść i kłamać w małych grupach, to potem powoli uda się wyeliminować kłamstwa i złodziejstwo w większych.
 • @ Autor+5
  "Jest jednak ograniczony swoją pojemnością. W neolitycznej grupie pierwotnej, w której liczebność wynosiła 12 – 30 osób"

  Słuszne spostrzeżenie, najbardziej efektywne zespoły ludzkie to 12 osobowe. Dlatego istniało 12 apostołów, 12 rycerzy okrągłego stołu,..
  Lidzie potrafią współpracować w grupie tak jak zwierzęta stadne. Jednak nie tak jak rój (pszczoły czy mrówki). Ale to tylko pozorna niedoskonałość, inteligencja roju jest efektywna tylko w wypadku bardzo małej ilości jednostkowej neuronów osobnika.

  Potencjał intelektualny człowieka mógł by się sumować w grupach, ale nie będzie się tak działo. O tym decydują inne cechy: rywalizacja, zawiść, ambicje, zbyt duże możliwości intelektualne.

  W dużej grupie wkradnie się chaos, pomysły będą się dublować i znosić. Pozorne projekty będą w części pokrywać się z innymi, ale w pozostałych kwestiach wykluczać. Przy dużej ilości pomysłów, ludzie w natłoku informacyjnym, nie potrafią wyłonić najlepszego rozwiązania, przeprowadzić analizy danych, wybrać zgodnie decydenta który podejmie właściwą decyzję.

  Ssaki stadne, gdy osiągną zbyt dużo osobników w grupie mają kłopoty z wyżywieniem, chorobami, ulegają innym drapieżnikom. Mimo, że często są silniejsze od atakujących w dużych stadach ponoszą większe straty.
 • @leszeksmyrski 22:27:47
  W tłumaczeniu na potoczny, jeśli nie będziemy kraść i kłamać w małych grupach, to potem powoli uda się wyeliminować kłamstwa i złodziejstwo w większych.

  Można szybciej wyeliminować kłamstwa i złodziejstwa.

  Ryba psuje się od głowy.

  Tak jak wina systemu konstytucji, który kłamie.

  - Trójka nie jest wzorem równowagi człowieka.

  - Kotwica zamiast krzyża, hamuje i pomaga oprawcy z ofiarą.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031