Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
87 postów 113 komentarzy

ekonomia społeczna

leszeksmyrski - Kwestie społeczne są znacznie ważniejsze od politycznych. Nie znam nazwisk polityków, a jeśli nawet znam to nie zawsze kojarzę co mówili. To zaś co mnie interesuje, to system idei i wizji świata.

Bóg i matematyka

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W okresie średniowiecza nauka używała innej metodologii, opartej o objawienie ale i o empirię. Oświecenie zakwestionowało objawienie i skoncentrowało się na empirii.

Wiedza stała się przez to absolutnie pewna, ale jej zakres mocno się zawęził. Później doszło do podziału na dyscypliny w obrębie kierunków. Humanistyka zaczęła oddalać się od techniki, pęknięcia zmieniały się w przepaście, potem w otchłanie.

W połowie XX w. vonBertalanffy zaczął myślenie systemowe, Mazur, Kossecki i Luhmann niezależnie od siebie obudowali je zdyscyplinowanymi tezami. Zafascynowałem się nimi i zacząłem czytać co mają do powiedzenia, ale wiedziałem (oni też zresztą to wiedzieli) że to tylko opis drobnego fragmentu dostępnej poznaniu rzeczywistości.
Kilka tygodni temu  wykopałem diament. Nie bardzo wiem co z nim zrobić, wiem tylko że oślepiająco lśni. Jestem tylko prostym socjologiem, postanowiłem pokazać go Państwu bez dalszych dodatkowych komentarzy. Jedno tylko muszę zaznaczyć. Znalazłem to w bibliotece googla i skopiowałem, ale zaginął mi link. Jeśli publikując naruszam prawa autorskie, przepraszam.
Eliasz Robakiewicz
 Mikołaj z Kuzy –
O uczonej niewiedzy
1.Teologia apofatyczna – bóg przekracza wszystko dlatego jest i wszystkim i niczym (z tego wszystkiego), do prawdy można się jedynie przybliżać.
2. Prawdą jest to czemu rozum (zdrowy) nie może zaprzeczyć. Wszelkie poznanie ma charakter porównawczy, odwołujący się do już posiadanych założeń (hipotez?). wszelkie stosunki porównywanych przedmiotów da się wyrazić liczbowo.
3. Człowiek niewiele może pojąć, dlatego im mądrzejszy tym bardziej poznaje się na swojej niewiedzy (stąd tytuł).
4. Maximum = pełnia = jedność = Akt i wszelka możność = Absolut = Bóg = najprostsza istota  – to co najwyższe, to od czego nic większego być nie może (Św. Anzelm). jest wszystkim i wszystko jest w niej, a zatem jest w niej też i najmniejsze (jak i największe)  przewyższa wszystkie opozycje. Jest On przyczyną wszystkiego (jak p. Poruszyciel).
5.Wszechświat – pochodzi od maximum, ale istnieje w sposób ściągnięty (Contracte) czyli ograniczony (choć każdy taki byt zawiera w sobie pełnie istotowości maximum).
6.prawda jest niedostępna dla umysłu, można  jedynie poprzez porównanie (np. Mierzenie)  poznać jakiś aspekt rzeczy, ale i tak tylko dzięki stopniowalnemu podobieństwu (gatunku, miary etc.). Istotą bytu (niedostępną poznaniu) jest niepodzielna (jedna), albo się ją zna albo można do niej dąży, ale nigdy nie przekroczy się.
7. wszystkie rzeczy które można pochwycić rozumem, zmysłami są od siebie różne (nominalizm).
8. Największe jest najbardziej równe (absolutnie równe) z wszystkiego co istnieje, zatem musi  być tożsame z wszystkim co istnieje, czyli jest całkowicie w akcie (gdyby było w potencji nie byłoby najwyższą równością). Z tej samej przyczyny jest też najmniejsze (wniosek? największe = najmniejsze). Gdy coś jest  w stopniu najwyższym to tak naprawdę nie ma opozycji między dwoma przeciwieństwami (jest to niepojęte dla rozumu, są to terminy transcendentne)
9.Tworząc ciąg liczb rosnący czy malejący nigdy nie osiągniemy liczby najmniejszej gdyż taka liczba jest nieskończona. Najmniejsza liczbą jest jeden (zasada liczby jako tworu rozumu) jest więc też największą – największe jest jednością
.10 nierówność zmienność wywodzi się z nierówności, wieczności. jedność to zespolenie, albo  przyczyna zespolenia, rzeczy są zespoleniem. dwoistość to podział albo jego przyczyna "jako pierwsza wielość”. jedność poprzedza wielość tak jak jedynka dwójkę.
11.zarówno jedność jak i zespolenie oraz tożsamość są wieczne, ale istnieją jako jedno (bo nie może być wiele wieczności)
 
Mikołaj z Kuzy
(1401-1464)

KOMENTARZE

 • Człowiek jednostka to liczba 1. Która się rodzi od zera.
  .
  Pierwszą liczbą powstania elementarnych cząstek ciała człowieka jest liczba 0 w reakcji łączenia dwóch zdarzeń.

  Zbiór jednostek demokracji analogicznie zaczyna się od liczby 0.

  Obecne obliczanie demokracji systemem dziesiętnym jest niemożliwe.

  Demokratyczne odrdynacje wyborcze do wymiany:)
 • Ja zbudowałem sobie inną filozofię "wszystkiego"
  Moim zdaniem życie to jedna z form "skupienia" materii.
  znamy następujące formy
  - eter (oraz jego falowanie czyli fala elektromagnetyczna)
  - cząstki elementarne
  - atomy
  - związki chemiczne (nieorganiczne, organiczne)
  - formy życia
  - obiekty kosmiczne jako skupiska materii (cząstki, atomy, związki chemiczne, formy życia..)
  ... - czy istnieją wyższe formy skupienia materii czy też energii ?
  (materia to w istocie skupiona , zapętlona w przestrzeni energia)
  dalej jak na razie pozostaje tylko wiara, spekulacje, hipotezy, domysły, fantazje

  Zwracam uwagę w jakim "towarzystwie" w poprzednim zdaniu znajduje się wiara...
  I tak trzeba wiarę traktować...i nic więcej...
  Można tylko dodać że wiara zabija rozwój, spekulacje, hipotezy, domysły jako "świętokradcze", obrazoburcze, .. bo rozwój z natury rzeczy musi podważać wiarę...
 • @Oscar 10:08:25
  A wszystko porusza się przestrzeni...i czasie.
  Zrozumienie czym jest przestrzeń i czas będzie kolejnym skokiem
  cywilizacyjnym ludzkości.
  Dotychczasowe prawa fizyki trzeba będzie przepisać przy pomocy innych narzędzi matematycznych skojarzonych z przestrzenią i czasem.

  Teoria Alberta choć matematycznie poprawna jest jakaś nieintuicyjna.
  Ja tam widzą "wierzę" w drugie dno zrozumienia...
 • @Oscar 12:00:09
  .
  Człowiek, żywa czynna cząstka, uczestniczy w ruchu obrotowym kuli ziemskiej i naturalnie tworzy energię. Dla osiągnięcia super pozycji czynny człowiek może sterować własną energią w zgodnej jednostce czasu z eterem.

  http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_gregg_braden_-_wyleczyc_wszystkie_choroby_w_3_minuty_napisy_pl_video.html

  Na naprawę polskiej demokracji potrzeba synchronizacji czasu z działającym eterem w przestrzeni. Ponieważ obecnie, przez uszkodzony system równowagi demokracji, czynne cząstki się zmieniły na obojętne, lub się zneutralizowały przez rozproszenie:)
 • @goodness 07:44:36
  Zablokowana nauka postępu dokładniejszego liczenia ponad system dziesiątkowy, zbiera żniwa hipokryzji.

  Metodą logiki, Nostradamus przewidział, że kuglarz i oszust będą pytać króla.

  Dla odblokowania systemu demokracji Adam Mickiewicz napisał Odę do młodości. http://literat.ug.edu.pl/amwiersz/0004.htm

  https://img4.dmty.pl//uploads/201508/1438945256_lrto1y_600.jpg
 • Autor 5*****
  W okresie średniowiecza nauka używała innej metodologii, opartej o objawienie ale i o empirię. Oświecenie zakwestionowało objawienie i skoncentrowało się na empirii.

  Wiedza stała się przez to absolutnie pewna, ale jej zakres mocno się zawęził. Później doszło do podziału na dyscypliny w obrębie kierunków. Humanistyka zaczęła oddalać się od techniki, pęknięcia zmieniały się w przepaście, potem w otchłanie.

  Z bałaganu gdzie słońce świeci 15 dni z czego 8 w nocy należy wyjść:)

  https://www.youtube.com/watch?v=tOo0Han1t8M
 • Autor
  Przyglądam się tej notce już od dłuższego czasu. Dla mnie to jest ezoteryka. Mam skojarzenia z hermetyzmem, masonerią, numerologią, kabałą, kartami tarota, itd.

  Nauka ma swój początek w treści tajemnej, ubranej w symbole i zrozumiałej tylko dla wtajemniczonych.

  W tytule "O uczonej niewiedzy" "O"można przyjąć za 0(zero), czyli numerologiczny symbol wszelkiej możliwości.

  A tutaj w skrócie, jak ja to odczytuję:

  1(0+1)=Bóg(1), początek wszechrzeczy; "wszelka możność"

  2 (1+1)= poznanie,dwoistość, polaryzacja, "stosunki porównawcze"

  3(2+1)=połączenie ludzkiego z boskim (świadomość niewiedzy)

  4(3+1)="Poruszyciel" (" Maximum = pełnia = jedność "); jest wszystkim, i wszytko jest w nim

  5(3+2)="wszechświat pochodzi od Maximum(...) istnieje w sposób ściągnięty"," człowiek idealny"(masoneria); połączenie aspektu męskiego3 z żeńskim2 (masoneria)

  6(3+3)= prawda jest niedostępna; można poznać tylko pewne jej aspekty- po przez porównanie; "jak na górze, tak na dole"(masoneria)

  7(5+2)="wszystkie rzeczy są od siebie różne" (żywioł męski+żeński+stosunki porównawcze)

  8(4+4) ="Gdy coś jest w stopniu najwyższym to tak naprawdę nie ma opozycji między dwoma przeciwieństwami"; harmonia przeciwności; przyczyna i efekt; równowaga

  9(2+1)+(1+2+3)="największe jest jednością ". W numerologii połączenie dziewiątki(największa) z jakąkolwiek liczbą daje zawsze tę liczbę: 9+8=17=8

  10(1+0)= "jedność poprzedza wielość"; w numerologii 10=1+0=1;Bóg(1) jest wszystkim i niczym, końcem i początkiem( wiecznością)

  11(10+1)= w numerologii 10+1=11(wibracja mistrzowska)=1+1=2;
  "zarówno jedność jak i zespolenie oraz tożsamość są wieczne"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31